Oswobadzanie się z zaplątania

Technika Trzech Punktów & Swimming

Podczas poruszania się w strefie niebezpiecznej może dojść do zaplątania i unieruchomienia ratownika co jest sytuacja bezwzględnie niebezpieczna.

Co zrobić aby oswobodzić się z prostego zaplątania ? Dziś jedna z kilku technik która bezinwazyjnie pozwalają na szybkie oswobodzenie się i dalsza kontynuacje pracy.

‼️Każde zaplątania które nie jest możliwe do usunięcia w ciągu do 1 minuty lub sama próba wyjścia z tej sytuacji trwa około minuty jest sytuacja w KTÓREJ BEZWGLĘDNIE NALEŻY WEZWAĆ POMOC ‼️

1. Zaplątanie/Zahaczenie

Jeśli zauważyłeś lub poczułeś ze coś blokuje twoje ruchy, nie napieraj siłowo do przodu aby nie pogłębić wsuwania się np. kabla w elementy aparatu, nie powodować zaciskanie się supła i aby nie uszkodzić własnego wyposażenia. NIE POPADAJ W PANIKĘ. (ilustracja 1)

2. Punkt orientacyjny

Jeśli posiadasz przy sobie podręczne narzędzie burzące połóż je przed sobą. Narzędzie będzie twoim wskaźnikiem skąd podążałeś i w którym kierunku się poruszałeś. Przesuń ręką po narzędziu i upewnij się ze jest skierowane ”widelcem” w naszym kierunku. (ilustracja 2)

3. Wysunięcie

Wróć wzdłuż po narzędziu. Wycofaj się powoli w tył. Być może samo wycofanie się pozwoli na samoistne wysunięcie się elementu. Nie napieraj siłowo w przód gdyż możesz tylko pogłębić zaplątanie wciskając np. przewód głębiej w elementy wyposażenia. (ilustracja 3)

4. Uważaj na narzędzie

Cofając się uważaj aby nie przestawić narzędzia gdyż nie będzie pełnić już swojej funkcji punktu orientacyjnego. (ilustracja 4)

5. Otoczenie

Zacznij badać przestrzeń wokół siebie. Musisz zlokalizować zaplątanie. Użyj jednej z rak i okrężnymi ruchami sprawdź czy nie doszło do zahaczenia poprzecznego. Wysuń rękę przed siebie. (ilustracja 5)

6. Swimming

Po wysunięciu ręki podążają nią prowadząc okrężny ruch. Nie zaczynaj od góry❗️

Ruch prowadzony od doły do tyłu (jak na zdjęciu nr6 zgodnie z ruchem wskazówek zegara) może wysunąć ewentualny element już na wstępnym etapie oceny i lokalizacji zaplatania. Gdyby ruch prowadzony był od góry, nieumyślnie moglibyśmy np. kabel wcisnąć jeszcze głębiej między butle i noszak aparatu. CZYNNOŚĆ POWTÓRZ Z OBU STRON TAK SAMO. (ilustracja 6)

7. Trzy Punkty

Przy braku zaplatania elementami z boku wykorzystaj technikę 3 punktów. Rozszerz lekko nogi i oprzyj głowę na ziemi. W ten sposób uzyskasz trzy punkty podparcia zachowując przyzwoitą stabilizacje oraz zwalniając obie ręce. (ilustracja 7)

8. Praca rękoma

Sprawdź rękoma okolice zaworu i zbadaj butle. Po zlokalizowaniu elementu w który się zaplątaliśmy lub zahaczyliśmy spróbuj się oswobodzić. (ilustracja 8)

9. Uwolnienie

Po zdjęciu elementu w który się zaplątaliśmy sprawdź czy zawór jest prawidłowo odkręcony.

10. Odnajdź drogę

Zlokalizuj ręka narzędzie, określ kierunek skąd przyszedłeś. Możesz kontynuować swoją prace !

PAMIĘTAJ ! JEŚLI PRÓBA OSWOBODZENIA NIE POWIEDZIE SIĘ PO PODJĘCIU PIERWSZEJ PRÓBY, WEZWIJ POMOC oraz URUCHOM ALARM SYGNALIZATORA BEZRUCHU!

NIE ZWLEKAJ Z WEZWANIEM POMOCY! SZYBSZE WEZWANIE POMOCY TO SZYBSZA POMOC DLA CIEBIE! WZYWAJĄC POMOC KUPUJESZ CZAS DLA ZESPOŁU RIT ABY DOTARŁ DO CIEBIE Z POMOCĄ oraz POWIETRZEM!

Wróć do blogaWróć do bloga